Část II. – Úč. soustavy, doklady, zápisy a knihy
Část II. – Úč. soustavy, doklady, zápisy a knihy
Úč. soustavy – V soustavě jednoduchého uce účtují: podnikatelé, o nichž tak stanoví zvláštní zákon, ostatní FO, některé příspěvkové organizace, občanská sdružení, církve a náboženské společnosti. Všechny ostatní úč. jedn. účtují v soustavě podvojného uce.
Účtování v cizích měnách V uce se používá cizích měn při účtování o pohledávkách a závazcích, ceninách, valutách, devizách, cenných papírech, jejichž ocenění je vyjádřeno cizí měnou.
Úč. doklady – jsou to originální písemnosti, které musí obsahovat označení úč. dokladu, popis obsahu účet. případu a označení jeho účastníků, peněžní částku nebo údaj o množství a ceně, datum vyhotovení, datum uskutečnění úč. případu, podpis odpovědné osoby. Náležitosti úč. dokladu mohu být umístěny i na jiných než účetních písemnostech. Úč. doklady vyhotovují úč. jedn. bez zbytečného odkladu pro zjištění skutečností, které se jimi dokládají.
Úč. zápisy – provádí se v českém jazyku, srozumitelně, přehledně a způsobem zaručujícím jejich trvanlivost.
Úč. knihy – jsou podstatným prvkem, ve kterých se uskutečňuje účtování o předmětu uce. Úč. jedn. účtující v soustavě podvojného uce účtují: v deníku (časové uspořádání zápisů), v hlavní knize (věcné uspořádání zápisu), v knihách analytické evidence (pokladní, společníků, jízd, pohledávek, závazků, inventární a skladní karty, mzdové listy).
Hlavní kniha zahrnuje syntetické účty podle účtového rozvrhu, které obsahují: zůstatky účtů ke dni, k němuž se HK otevírá, souhrnné obraty stran Má dáti a Dal účtů, zůstatky účtů ke dni, ke kterému se sestavuje úč. závěrka.
Peněžní částky v knihách analytické evidence musí odpovídat příslušným souhrnným peněžním částkám na syntetických účtech.