Účtové osnovy a postupy účtování
5. Účtové osnovy a postupy účtování
Účtová osnova pro podnikatele platí pro všechny fyzické a právnické osoby, které provozují podnikatelskou nebo jinou výdělečnou činnost podle obchodního zákoníku nebo jiných předpisů. Dále existují:
1. účtová osnova pro rozpočtové a příspěvkové organizace a obce,
2. účtová osnova pro politické strany, hnutí a jiné nevýdělečné organizace (zájmová sdružení občanů, nadace, církve, kulturní fondy, organizace ochrany autorů),
3. účtová osnova pro banky
4. účtová osnova pro pojišťovny
5. zásady pro vedení jednoduchého účetnictví
Závaznost metodiky vydané federálním ministerstvem financí je zakotvena v zákoně o účetnictví.
6. Obecně uznávané účetní zásady
– soubor určitých pravidel, základních principů účetního myšlení, které jsou dodržovány všemi účetními jednotkami při vedení účetnictví a sestavování výkazů.
1. Zásada účetní jednotky – spočívá ve vymezení ekonomického celku, za který je účetnictví vedeno.
2. Zásada neomezeného trvání účetní jednotky – uplatňuje se při běžném fungování podniku hlavně v oceňování aktiv, počítá s postupným odepsáním pořizovací ceny formou odpisů do nákladů.
3. Zásada nezávislosti jednotlivých účetních období – úč. jedn. účtuje úč. případy do těch období, s nímž časově i věcně souvisejí
4. Zásada objektivity účetnictví – účet. musí být vedeno úplně, průkazně a správně tak, aby věrně zobrazovalo předmět účetnictví.
5. Zásada bilanční kontinuity (návaznost, spojitost) – konečné zůstatky jednoho období se stávají PZ následujícího období.
6. Zásada oceňování majetku a závazků – maj. a závazky musí být oceněny reálně (používání oprávek, opravných položek, historické ceny), v průběhu roku nelze měnit způsoby oceňování, postupy účtování, odepisování
7. Zásada opatrnosti – povinnost úč. jednotky promítnout do ocenění majetku a závazků všechna rizika, ztráty a znehodnocení, která jsou známa úč. jednotce při sestavování účetní závěrky (opravné položky, rezervy, dohadné položky)
8. Zásada zákazu kompenzace – zákaz vzájemného vyrovnávání mezi N a V a mezi A a P (proto existují tzv. partnerské, souvztažné účty)